Czy podkład pod wykładzinę jest potrzebny?

Zazwyczaj wykładziny układa się bezpośrednio na wylewkę. Czy to wykładzina dywanowa, czy też gumowa, była kładziona bez specjalnego przygotowania podłoża. Warto jednak rozważyć użycie podkładu pod wykładzinę. Podkład izoluje i poprawia komfort życia w pomieszczeniu, pod podłogą którego została wykorzystana. Jest polecany zwłaszcza przed położeniem wykładziny na nierównej powierzchni.

Funkcje podkładu pod wykładzinę

podkłady pod wykładziny podłogoweWymieniając wykładzinę w domu, należy się kierować głównie praktycznymi względami. Należy dokładnie obejrzeć proponowane materiały, kolory i grubość. Wykładzina to zazwyczaj wybór na długie lata. Musi więc być trwała i wytrzymać intensywne użytkowanie. Dobrze jest też pomyśleć o tym, że trzeba będzie ją czyścić. Najlepiej jeżeli nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu, a można ją po prostu odkurzyć przy pomocy najzwyklejszego odkurzacza. Takiego, jaki każdy z nas posiada w domu. Załóżmy, że wykładzina jest już wybrana. Ma odpowiedni kolor, grubość i fakturę. Jest jeszcze jednak niezbędna rzecz, o jakiej należy pamiętać. To podkłady pod wykładziny podłogowe. Dobrze przyjrzyjmy się powierzchni, na jakiej chcemy ułożyć nową wykładzinę. Istotne jest to, czy jest to powierzchnia równa, czy jednak dostrzegalne są na niej wypukłości i wgłębienia. W sklepach dostępne są podkłady, które pozwalają zniwelować nierówności podłogi przed położeniem na nią wykładziny. Po użyciu takiego podkładu, już w czasie codziennego chodzenia po wykładzinie, nie będziemy odczuwać niedoskonałości naszej podłogi. W przypadku, gdy układamy podłogę w mieszkaniu na pietrze, z pewnością chcielibyśmy wygłuszyć dźwięki dobiegające z mieszkania poniżej. Należy wówczas zastosować podkład wygłuszający. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z pomieszczeniem znajdującym się bezpośrednio nad piwnicą lub nieocieplonym garażem, trzeba zastosować inne rozwiązanie. W tej sytuacji najlepszy będzie izolujący podkład pod wykładziny. Przy zastosowaniu takiego rodzaju podkładu możemy mieć pewność, że nie odczujemy tego, ze pod spodem znajduje się zimne i wilgotne pomieszczenie. 

Przy okazji zakupu wykładziny w sklepie budowlanym, warto zapytać o poradę sprzedawcę. Zadając kilka pytań, szybko zorientuje się jaki podkład będzie najlepszy, bez konieczności oglądania podłogi w naszym domu. Jeżeli korzystamy z usług profesjonalisty przy układaniu nowej wykładziny, sam powinien wskazać nam jaki rodzaj podkładu kupić. Zadbajmy o zakup odpowiedniego podkładu pod wykładzinę, aby komfort był jeszcze wyższy.