You are currently viewing Czym jest piła taśmowa?

Czym jest piła taśmowa?

 

Kiedyś, żeby powalić kilkudziesięcioletnie drzew, potrzeba było niemało siły. Kiedyś jedynym sposobem na przewrócenie solidnego dębu lub biało-czarnej brzozy był topór. Z czasem, ludzkość opatentowała piłę, której można używać we dwójkę. W dzisiejszych czasach jest o wiele łatwiej pociąć na kawałki drewno, bo w sklepach można zakupić piłę spalinową, ale co zrobić, jeżeli trzeba przeciąć metal?

Gdzie można wykorzystać grawitacyjną piłę?

grawitacyjna piła taśmowaPrzecinarki mogą być grawitacyjne i hydrauliczne. Do ich użycia niekiedy potrzeba siły, ale zdecydowanie częściej można spotkać taśmowe odpowiedniki. Charakteryzują się imadłem, które trzeba zaciskać przy pomocy siły. Do jej obsługi niezbędny jest postawny mężczyzna, który jednym prostym ruchem zdoła przeciąć dany element. Grawitacyjna piła taśmowa ma na swoim wyposażeniu siłownik hydrauliczny i zawór dławiący. Mimo że potrzebny jest operator do jej obsługi, została dodana do niej nowoczesna technika. Mianowicie, operator musi najpierw włączyć grawitacyjną piłę taśmową za pomocą przycisku i ustalić, z jaką prędkością będzie cięła. Aby nie doszło do tragedii, po wykonaniu cięcia, piła automatycznie się wyłącza. Zapobiega to przypadkowemu wypadkowi w pracy. Ważne, żeby po wykonaniu pracy podnieść ramię tnące. Jeżeli materiał byłby w niestandardowym kształcie albo operator potrzebował miejsca do podniesienia ramy, można ją obrócić od sześćdziesiąt stopni. Piła działa za pomocą dwubiegunowego silnika trójfazowego i jest zabezpieczony przeciwko zbytniemu nagrzaniu. Odpowiednie dopasowanie termiczne jest ważne, aby nie doszło do kontroli urządzenia. Zbyt rozgrzany silnik może się popsuć oraz zniszczyć inne komponenty, w jakie jest wyposażona piła. Dla wygody użytkownika piły, w niektórych modelach, są zamontowane pojemniki na wióry. Bardzo ważne jest także, by piła grawitacyjna miała układ chłodzenia. Jako że jest to wielce nowoczesne urządzenie, nie może zabraknąć pulpitu do zdalnego prowadzenia maszyny. Połączenie komputera z piłą jest nie lada innowacją, jednak dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, możliwe jest lżejsze i bezpieczniejsze korzystanie z piły przez laika. Dodatkowo szczotka do czyszczenia taśmy jest bardzo potrzebny, bo trzeba zachować czystość maszyny, by działała bez zarzutu.

Piły taśmowe grawitacyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Nie trudno zliczyć ile, bo może je stosować w zależności od potrzeby i od parametrów sprzętu. Głównie na to, gdzie znajdzie się piła grawitacyjna, wpływ ma prędkość, z jaką porusza się taśma oraz czas opadania. Wielce istotna jest także długość podania i to wszystko wpływa na możliwości wykorzystania sprzętu.