Dekoracyjne inwestycje w ogrodzie

Przydomowy ogród to duma właścicieli, którzy na tym terenie realizują swoje ambicje i talenty artystyczne. Zadbany ogród jest rzeczywiście dodatkiem dekoracyjnym do każdego domu. Nie dziwi zatem, że właściciele instalują w ogrodach różne elementy upiększające. Do takich instalacji należy woda w atrakcyjnej formie, oczka wodnego, fontanny, czy potoku. Oczywiście w każdej z nich musi to być woda w obiegu zamkniętym, bo nie wolno jej marnować.

Jak uzyskać szum wody przy domu?

mały sztuczny potok w ogrodzieJeśli nie mieszkamy nad morzem, nad rzeką lub nad jeziorem wówczas nie dane nam jest słuchać kojącego szumu wody. Brak ten można jednak uzupełnić, instalując mały sztuczny potok w ogrodzie. Zadanie to jest ułatwione, jeśli teren ogródka ma naturalne wzniesienia, czy pagórki. W przeciwnym razie, wzniesienie takie trzeba usypać, aby uzyskać pochyłość terenu. Następnie wykopujemy koryto, a raczej korytko potoku, bo wystarczy aby miało ok. 30 cm głębokości. Trzeba je wyłożyć folią lub zabezpieczyć w inny sposób, aby woda zeń nie wyciekała. Na końcu tego potoku można zrobić np. oczko wodne, a na trasie ułożyć, w zależności od długości potoku, kaskady i wodospady. Cały potok zależy od możliwości terenowych i fantazji właściciela. Aby potok mógł pływać i szumieć, trzeba jeszcze wyposażyć go w pompę elektryczną, którą montuje się w najgłębszym miejscu oczka, czy innego zbiornika wodnego, a za pomocą węża, dostarcza się wodę do najwyższego punktu potoku. Kolejna czynność, to zamaskowanie wszelkich sztuczności tego akwenu. Idealnie do tego celu nadaje się roślinność wodna, która chętnie rośnie przy zbiornikach wodnych w naturze. W tej roli, w naszych ogródkach, chętnie aklimatyzują się adekwatne rośliny egzotyczne. Jeśli nad potokiem uzyskamy zielone sklepienie, to uzupełniając je delikatnym ledowym oświetleniem, uzyskamy bajkowy efekt, godzien zachwytu i podziwiania przez gości. Oczko wodne ożywią pływające rybki dekoracyjne, a naturalna wilgoć przyciągnie innych „fruwających” i nie tylko, naturalnych mieszkańców ogrodu. Właściciele mogą relaksować się i wyciszać słuchając szumu wody w pobliżu.

Mają również ten komfort, że kiedy znudzi im się lub zmęczy ich ten szum, wystarczy, że wyłączą dopływ prądu do pompy i czar pryśnie. Aby urzeczywistnić ten bajkowy obraz nie trzeba posiadać wszystkich niezbędnych umiejętności. Jest sporo firm, które specjalizują się w urządzaniu ogrodów przydomowych w szerokim  zakresie. Można więc zlecić takiej firmie wykonanie sztucznego obiektu wodnego wedlug własnego projektu, lub firmowego.