You are currently viewing Eternit i jego bezpieczne usuwanie

Eternit i jego bezpieczne usuwanie

W latach 70 i 80 eternit był masowo używanym produktem, niezmiernie popularnym szczególnie w przemyśle budowlanym. Produkowano z niego przede wszystkim płyty elewacyjne, oraz te do pokryć dachowych. Ale nie tylko, ponieważ z eternitu wykonywano także rury, oraz inne części przeróżnych instalacji. Materiał ten wykonany z mieszanki cementowo-azbestowej odznacza się specjalnymi właściwościami, bardzo pożądanymi w budownictwie. Ma jednak jedną podstawową wadę: w swoim składzie posiada szkodliwy dla zdrowia azbest.

Jak nie demontować eternitu?

demontaż eternituCo stanowiło o tak ogromnej popularności płyt falistych i prostych z eternitu? Jego specyficzne właściwości. Jest on materiałem niezwykle odpornym zarówno na warunki atmosferyczne, jak i działanie środków chemicznych. Odporny jest na uszkodzenia zewnętrzne. Prócz tego jest ogniotrwały, posiada dobre właściwości izolujące. Na domiar tego jest także stosunkowo lekki, a jego cena jest przystępna. W zasadzie należałoby użyć słowa „była”, ponieważ w roku 1999 wprowadzony został zakaz handlu płytami eternitowymi. Mało tego, do końca 2032 Polska ma stać się krajem wolnym od azbestu. Dlatego też od wielu lat w naszym kraju sukcesywnie prowadzony jest demontaż eternitu. Jak wygląda proces usuwania tego materiału niebezpiecznego z poszyć dachów polskich domów? Niestety nie zawsze tak, jak powinien. W dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, w których właściciel domu decyduje się na demontaż eternitu we własnym zakresie. A przypomnijmy: taki proceder jest w świetle prawa nielegalny. Usuwaniem eternitu zajmują się profesjonalne, licencjonowane firmy, posiadające specjalne pozwolenia do prac z odpadami niebezpiecznymi, bo do takich właśnie należą płyty eternitowe. Pracownicy takiej firmy posiadają specjalistyczne przeszkolenie, oraz niezbędne środki i doświadczenie do bezpiecznego wykonywania tego typu prac. Dlatego pamiętajmy, że próbując pozbyć się z naszego dachu eternitu na własną rękę, narażamy się nie tylko na wysokie kary finansowe, ale przede wszystkim narażamy własne zdrowie (nie wspominając o zdrowiu domowników oraz sąsiadów).

Choć zgodny z prawem, bezpieczny proces pozbycia się tego szkodliwego materiału nie jest tani, można starać się o dotację. Warto zasięgnąć wiedzy w miejscowym urzędzie. Może okazać się, że akurat projekt takich dofinansowań jest otwarty i możemy się na niego załapać.Jeśli nie, z pewnością w niedalekim czasie będzie to możliwe, w zależności od ilości złożonych wniosków. Oszczędzimy tym sposobem nie tylko okrągłą sumę pieniędzy, ale przede wszystkim zadbamy o zdrowie swoje i najbliższych.