Fachowość kursów skałkowych

Realizacja w 100% zamierzeń programowych przewidzianych dla kursów wspinaczki skalnej nie daje jeszcze potwierdzenia, ze kurs ten będzie odbywał się w sposób profesjonalny i fachowy. Zasady programowe, przewidziane przez Polski Związek Alpinizmu dla kursów wspinaczki skalnej są minimum pozwalającym uznać kurs za spełniający wymogi kursu wspinaczki skalnej. Pośpiech jest rzeczą naturalną, zarówno dla adeptów jak i dla trenerów. Jednak w tego typu przedsięwzięciu jak wspinaczka skalna, może mieć w przyszłości swoje reperkusje.

Nauka wspinania – im dłużej tym lepiej

fachowy kurs wspinaczki skalnejStandardowy czas trwania kursu wspinaczki skalnej to 6 dni, z czego minimum 5 dni musi odbywać się w trakcie zajęć praktycznych w terenie o charakterystyce skalnej. Polski Związek Alpinistyczny rekomenduje dwie lokalizację takiego kursu w terenie w Polsce: Sokoliki w Karkonoszach, Jura Krakowska. Polskie instytucje, specjalizujące się w wspinaczce skalnej rekomendują również wspinaczkę w Paklenicy w Chorwacji. Oczywiście, wymagania stawiane przez Polski Związek Alpinizmu są absolutnym minimum do realizacji takiego kursu wspinaczkowego. Część instytucji posiadających akredytację do prowadzenia szkoleń wspinaczki skalnej oferuje więcej dni kursu, które poprzedzone są elementami teorii oraz powtórzenia materiałów praktycznych realizowanych na wcześniejszych kursach. Warto również zwrócić uwagę na kwestię liczby szkolonych kursantów. Minimalne wymagania stawiane przez Polski Związek Alpinizmu to 4 kursantów na jednego prowadzącego. Są na rynku szkoły, które realizują kursy w zakresie indywidualnego kursu oraz takie, które liczbę maksymalnych uczestników przypadającą na jedną osobę zmniejszają. Fachowy kurs wspinaczki skalnej powinien charakteryzować jak największym urozmaiceniem realizowanych tras wspinaczkowych, rodzajów asekuracji oraz możliwie jak najbardziej indywidualnym podejściem trenerów. Jak wspominałem wcześniej, warto zwrócić uwagę, żeby szkolenie trwało również dłużej. Daje nam to gwarancję, że program nie będzie realizowany w pośpiechu i na spokojnie obeznamy się z pełnymi zasadami wspinania skalnego w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Rywalizacja pomiędzy poszczególnymi firmami i instytucjami realizującymi programy kursów wspinaczki skalnej sprawia, że nie jesteśmy zdani tylko na mechaniczność i powtarzalność. Możemy wybrać dłuższy kurs, który w lepszy sposób przygotuje nas do właściwej i egzaminowanej jego części. Poznamy również więcej aspektów wspinaczkowych. Każda godzina i każdy dzień dłużej spędzony na praktyce to bezpośrednie przełożenie na naszą wiedzę, umiejętności i bezpieczeństwo.