You are currently viewing Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

 

Pleśń i grzyb pojawiający się na ścianach to nie tylko domena starych domów. Coraz częściej pojawia się ona również w nowych mieszkaniach. Jako jedną z ważniejszych przyczyn pojawienia się pleśni na ścianach jest nieodpowiedni przewiew powietrza w mieszkaniu. Dodatkowo duża wilgotność panująca w pomieszczeniach powoduje pojawienie się pleśni oraz grzyba na jej ścianach. Ma to związek z zaniedbanym lub zaklejonym wywiewem powietrza lub źle wykonaną hydroizolacją budynku.

Sposoby na pozbycie się pleśni

profesjonalna iniekcja ciśnieniowaKażdy budynek wymaga dobrze przygotowanego układu wentylacji, która zapewni mu dobrą cyrkulację powietrza. Dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni na ścianach. Hydroizolacja tarasów oraz balkonów to kolejny sposób na zabezpieczenie przylegających do niego części domu lub mieszkania przed jej pojawieniem się. Zwalczanie pleśni w gospodarstwach domowych nie sprowadza się jednak do eliminacji samej nieestetycznej plamy ze ściany. To jedynie zamaskuje problem, przy czym zupełnie go nie rozwiąże. Warto przede wszystkim sprawdzić szczelność podłoża, na którym zaobserwowano pojawienie się plamy. Może okazać się, że w ich wnętrzu zatrzymała się woda. Co więcej podczas pojawienia się plam pleśni na ścianach warto także rozważyć metodę iniekcji ciśnieniowej. Profesjonalna iniekcja ciśnieniowa polega na stworzeniu niewielkiej wielkości otworów wzdłuż miejsca pojawienia się pleśni. Następnie pod ciśnieniem wprowadzane są do nich substancje uszczelniające. Rodzaj zastosowanej substancji uszczelniającej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jednak na ich dobór wpływa materiał, z którego wykonany został budynek. Dodatkowo stopień zawilgocenia ściany także ma duże znaczenie. Substancje uszczelniające, które najczęściej wykorzystywane są w iniekcji ciśnieniowej to żywice epoksydowe oraz poliuretanowe. Do cennych ich właściwości należą duża elastyczność oraz miękkość. Dzięki takim cechą mogą z powodzeniem być stosowane w miejscach styku ścian i podłoża.

Odporność domu i mieszkania na panujące warunki atmosferyczne to ważna cecha każdego budynku. Przemakające ściany stwarzają nie tylko nieestetyczne zacieki, które potrafią zniszczyć nawet najpiękniejsze wnętrze, ale także tworzą niebezpieczne warunki dla zdrowia. Pleśń może powodować pojawienie się problemów z górnymi drogami oddechowymi. Ciągle powracające zapalenie gardła i płuc czy astma o podłożu alergicznym mogą mieć związek z obecnością pleśni w domu. Warto zatem zadbać o hydroizolację całego budynku zanim będzie za późno.