Kolorowa tablica magnetyczna w mojej klasie

Kolorowa tablica magnetyczna w mojej klasie

Jako nauczyciel dzieci w podstawówce wiem jak trudno zachęcić je do współpracy. W dobie internetu i telefonów czasami trudno jest mi zaciekawić je czymś spoza obszaru ich zainteresowań. Oczywiście mam masę pomysłów i koncepcji, ale nie wszystkie przynoszą rezultaty. Staram się aby prace dzieci były doceniane. Niezależnie czy to rysunek, czy plakat, a nawet zdjęcia dbam o to aby nasza pracowania była wypełniona samodzielnie wykonanymi przez dzieci pracami. Moi uczniowie chętnie biorą udział w takich dekorowaniach i to im sprawia przyjemność. Jest tylko jedne problem, a mianowicie szpilki.

Magnesy zamiast szpilek

kolorowa tablica magnetycznaMoi uczniowie to inteligentne dzieci, jednak mam świadomość, że ja ponoszę odpowiedzialność za ich ewentualne skaleczenia, czy wypadki w trakcie zajęć. Dlatego rzadko pozwalałam im pomagać sobie w zawieszaniu dekoracji. Na korku, który mieliśmy w sali przymocować prace można było jedynie za pomocą szpilek i pinesek. Nie jest to najbezpieczniejsza zabawa. Sama nie raz się ukłułam w palec, a nie wyobrażam sobie, żeby moje klasowe maluszki też miały tego doświadczyć. Dlatego przy remoncie sali postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce. Stary korek zastąpiła kolorowa tablica magnetyczna zajmująca powierzchnią znacząca część ściany. Raz, że obszar dekoracji się zwiększył, a dwa, że teraz dzieci mogą śmiało przy pomocy magnesów sami tworzyć klasowe dekoracje. Dla mnie to niesamowita zmiana. Kolorowe magnesy na kolorowej tablicy pobudzają wyobraźnie moich uczniów i zachęcają ich do tworzenia przeróżnych kombinacji. Dzieci mają możliwość samodzielnego umieszczenia swojego rysunku na tablicy i dobrania do niego magnesu. Nawet dzieci, które wcześniej nie przykładały się do wykonywania prac plastycznych teraz czują się zachęcone i odzwierciedla się to w ich malunkach. Dodatkowo zakupiłam uśmiechnięte buźki, które doczepiamy do najlepszych prac uczniów. Tak aby nagradzać na prawdę wyjątkowe prace. Rodzice, którzy nas często odwiedzają także są pod wrażeniem. A to dla mnie najlepsze potwierdzenie słuszności tej zmiany.

Nauczyciel musi być pomysłowy i wykorzystywać wszystkie dostępne dla niego środki. Tak jak mówiła w dzisiejszych czasach trudno zainteresować już nawet najmłodsze dzieci, dlatego warto się wspierać różnymi pomocami. Taka kolorowa tablica magnetyczna potrafi na prawdę wiele zdziałać. Odpowiednie wykorzystanie czasem nawet niepozornych rzeczy może przynieść wspaniały rezultat. My nauczyciele powinniśmy o tym pamiętać budując nasze codziennie relacje z uczniami. Zachęcony i zmotywowany uczeń chętny do nauki to w dużej części zasługa dobrego nauczyciela.