Możliwość sprzedaży zadłużonej firmy

Zadłużone firmy stanowią nie lada wyzwanie. Bardzo często sytuacja finansowa danej firmy jest bardzo trudna, jednak dla chcącego nic trudnego. Nie brakuje dużych firm, które chętnie kupią zadłużoną spółkę. W niektórych przypadkach jest to opłacalne przedsięwzięcie. Prowadzenie tego rodzaju działalności wymaga jednak sporej wiedzy i doświadczenia. Zadłużona firma wystawiona na sprzedaż powinna mieć jasną sytuację prawną. W praktyce rożnie z tym bywa.

Ile kosztuje zadłużona firma?

sprzedaż firmy z długamiWiele osób zadaje sobie pytanie, ile może kosztować zadłużona firma. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki typ działalności prowadzi dana firma, jaka jest duża. nie bez znaczenia jest również wartość długu firmy. Trzeba bowiem zaznaczyć, ze kupujący zadłużoną firmę lub spółkę przejmuje na siebie odpowiedzialność za wszystkie jej długi. Sprzedaż firmy z długami nie jest wcale taka trudna, jak mogłoby się wydawać. w niektórych przypadkach podmiot przejmujący zadłużoną spółkę nie musi przez pewien czas płacić podatków lub też płaci je w ograniczonym tylko zakresie. Zadłużona spółka z tytułu dużych strat finansowych może w rozliczeniu podatkowym policzyć nawet pięćdziesięcioprocentowe koszty uzyskania przychodu. A zatem w niektórych przypadkach opłaca się kupić za bezcen spółkę z długami. O czym powinien pamiętać sprzedający przy zawieraniu umowy? Przede wszystkim warto poradzić się dobrego prawnika specjalizującego się w prawie gospodarczym. Dzięki takiemu właśnie rozwiązaniu sprzedający zadłużoną spółkę może mieć faktycznie pewność, ze całkowicie i definitywnie pozbędzie się kłopotu. Doświadczony prawnik powinien dokładnie przeanalizować umowę kupna-sprzedaży oraz oferowane warunki. W ten sposób możną od razu wyeliminować nieuczciwych kontrahentów, którzy oszukują swoich klientów. W naszym kraju nie brakuje uczciwych firm godnych zaufania, które zajmują się skupowaniem zadłużonych spółek. Im większa firma, tym większe prawdopodobieństwo, ze dysponuje wystarczającym kapitałem na to, żeby uregulować wszelkie należności zadłużonej spółki. Wówczas przejęcie praw własności do zadłużonej spółki jest opłacalne.

Zadłużoną firmę można kupić za bezcen. Warto jednak podkreślić, że przedsiębiorca kupujący firmę bierze na siebie duża odpowiedzialność. Przede wszystkim z chwilą przejęcia własności przedsiębiorca jest zobowiązany do uregulowania wszystkich długów. Zadłużenie danej firmy może sięgać wielu milionów złotych. Warto zatem dysponować sporym kapitałem. Bez tego nie warto prowadzić tego typu działalności.