Nowej generacji automaty vendingowe

Nowej generacji automaty vendingowe

Pierwsze maszyny vendingowe pojawiły się wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych. Na początku oferowały one jedynie zimne napoje w puszkach, które rozchodziły się jak świeże bułeczki. Z czasem dostrzeżono ich potencjał i zaczęto je modyfikować, umożliwiając sprzedaż także innych produktów. Dzięki temu w dzisiejszych czasach w automatach możemy kupić nie tylko napoje, ale również jedzenie.

Do czego służy automat vendingowy?

nowoczesne automaty vendingoweWiększość z nas jest przyzwyczajona do dokonywania zakupów w sklepach stacjonarnych, internetowych czy na targowiskach. Jednak jest też wiele innych miejsc, gdzie można kupić chociażby coś na ząb. Na pewno na stacji benzynowej, w kiosku czy w automacie vendingowym. No właśnie, tylko czym jest ten automat? Z pewnością wiele osób sobie zadaje to pytanie, a odpowiedź na nie jest prosta. Jest to maszyna do samoobsługowej sprzedaży. Jej niewątpliwą zaletą jest to, iż nie trzeba do niej zatrudniać sprzedawcy, gdyż cały proces zakupowy przeprowadza klient. Dokonuje wyboru produktu, płaci i odbiera towar z podajnika. Nowoczesne automaty vendingowe są wręcz naszpikowane technologią, która pozwala na minimalny udział człowieka w zakupie. Kiedyś takie maszyny były jedynie w sferze marzeń i planów, a teraz są rzeczywistością i to bardzo powszechną. Producenci automatów vendingowych potrafią bardzo szybko odpowiadać na zmieniające się potrzeby rynku, ponieważ większość maszyn tego typu pracuje na podobnej zasadzie i różni się tylko ich wnętrze i ewentualne oprogramowanie. W obliczu pandemii błyskawicznie się pojawiły automaty sprzedające jednorazowe maseczki i płyny do dezynfekcji, które pojawiły się w centrach dużych miast. W odpowiedzi na panującą modę na zdrowe odżywianie, w maszynach vendingowych można coraz częściej kupić świeże owoce, kanapki czy mieszanki naturalnych orzeszków zamiast czekoladowych batonów, chipsów i słonych przekąsek. Latem w wielu miejscach można znaleźć automaty z lodami albo świeżo wyciskanymi sokami owocowymi. To wbrew pozorom bardzo dochodowa branża, która szybko się rozrasta i dopasowuje do rynku.

Obecne automaty vendingowe pozostawiają daleko w tyle pierwsze modele, gdyż są naszpikowane elektroniką. Ich właściciele nie muszą codziennie ich odwiedzać, aby sprawdzić czy poprawnie działają lub czy nie skończyły się jakieś produkty z dostępnego asortymentu. Automat sam wysyła za pomocą sieci internetowej powiadomienie do właściciela o ewentualnych nieprawidłowościach lub brakach w towarze. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.