You are currently viewing Nowoczesne opony do roweru terenowego

Nowoczesne opony do roweru terenowego

 

Rowery górskie są fabrycznie zaprojektowane do jazdy po trudnym terenie, choć kierowcy niejednokrotnie wspominają iż nawet najlepsze rowery mogą być ulepszone, niezależnie od ich jakości. Najczęściej wymienianym elementem są oczywiście opony, gdyż dopasowanie takowych do terenu jazdy niejednokrotnie może niesamowicie ułatwić jego szybkie pokonanie. Profesjonalne opony do rowerów górskich umożliwiają również zauważalną zmianę zachowania roweru podczas jazdy.

Profesjonalne opony do roweru górskiego

odpowiednie opony do roweru mtbUniwersalne opony rowerowe do jazdy terenowej sprawdzają się dość dobrze w trakcie rekreacyjnej jazdy, aczkolwiek profesjonaliści i rowerzyści sportowi preferują znacznie bardziej wyspecjalizowane odmiany. Dobrze dopasowane, odpowiednie opony do roweru mtb są również znacznie trwalsze, niezależnie od ich rodzaju, więc nie zużywają się tak szybko jak najprostsze, fabryczne opony. Entuzjaści jazdy górskiej preferują opony szerokie, o głębokim bieżniku, działające bardzo podobnie jak buty sportowe. Owe opony umożliwiają pewną jazdę po najtrudniejszym terenie, niestabilnym czy kamienistym, aczkolwiek przy większych prędkościach mogą utrudniać sterowanie rowerem. Do jazdy dynamicznej znacznie lepiej nadawają się wąskie opony terenowe, preferowane przez sportowych rowerzystów. Takie opony zazwyczaj używane są podczas konkurencji sportowych organizowanych na torach terenowych o średnim poziomie trudności przejazdu, nie posiadających przeszkód terenowych i kamienistego podłoża. Dla wielu rowerzystów były one pomiędzy oponami szosowymi i szerokimi pod względem zachowania. Mogą być bez większego trudu używane również do jazdy po drodze, choć nie są przeznaczone do takiego terenu. Zimowe opony terenowe, natomiast, odróżniają się od typowych zimowych opon rowerowych przede wszystkim przez brak wypustek, stabilizujących jazdę po śliskim czy oblodzonym terenie. Posiadają one natomiast bieżnik ułożony tak, by zapewniać najwyższą przyczepność zarówno na drodze jak i w terenie, i należą do bodaj najbardziej uniwersalnych opon rowerowych.

Profesjonalne opony do górskich rowerów często pojawiają się w najbardziej renomowanych salonach rowerowych, a znalezienie wariantu do konkretnego modelu roweru nie jest trudne. W sprzedaży można bowiem spotkać wiele zamienników opon o średnicy dopasowanej do kół niestandardowych rowerów górskich, a ich jakość zazwyczaj jest bardzo podobna do jakości firmowych opon od najlepszych producentów rowerów. Są więc często wybierane przez tych rowerzystów, którzy chcą zgromadzić zapas opon na cały sezon.