You are currently viewing Pierwsza gitara naszego dziecka

Pierwsza gitara naszego dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, jaki instrument kupić dla dziecka rozpoczynającego swoją przygodę z muzyką. Warto wiedzieć, że każdy instrument powinien być dobrany do wzrostu naszej pociechy. Tylko idealnie dopasowany instrument zapewni komfort i swobodę podczas nauki grania na instrumentach, na przykład na gitarze.

Jak dobrać rozmiar gitary?

niewielka gitara 3 4Dziecko, które rozpoczyna naukę gry na gitarze powinno mieć zapewniony komfortowy instrument – bez problemu dosięgać do główki, dociskać struny na progach w różnych pozycjach oraz bez kłopotu dosięgać prawą ręką do strun w pozycji siedzącej. Dzieci, które mają niedopasowane rozmiarem instrumenty, szybko się zniechęcają, granie zaczyna kojarzyć się z czymś niewygodnym i trudnym. Z czasem staje się wręcz przykrym, bolesnym obowiązkiem, a instrument kończy kurząc się w kącie pokoju. Nie oszczędzajmy zatem, chcąc kupić instrument na lata – bo z początkowej pasji w krótkim czasie nic nie zostanie. Na szczęście obecnie możemy znaleźć instrumenty w kilku rozmiarach, by rozpoczynająca się muzyczna przygoda naszego dziecka odbywała się w jak najbardziej komfortowych warunkach. Na początek najważniejsze pojęcie przy doborze instrumentu: MENZURA. Czym jest menzura? Jest to nic innego jak czynna długość strun od progu zerowego (siodełka) do mostka. Warto kierować się długością menzury, bowiem zdarza się, że instrumenty różnych producentów różnią się między sobą używanymi oznaczeniami rozmiarów. Przy doborze instrumentu możemy posłużyć się kilkoma kryteriami. Pierwsze z nich, kryterium wieku jest mocno niedokładne. Według niego dla dzieci w wieku 3-5 lat przeznaczona jest gitara w rozmiarze 1/8, dla dzieci w wieku 4-6 lat gitara w rozmiarze ¼, dla dzieci w wieku 5-8 lat gitara w rozmiarze ½, dla dzieci w wieku 8-11 lat niewielka gitara 3 4, dla dzieci od 10 roku życia gitara 7/8, natomiast dla dzieci od ok. 12 roku życia gitara 4/4. Kolejnym kryterium, które możemy wziąć pod uwagę przy doborze rozmiaru instrumentu jest rozstaw palców lewej dłoni, mierzony od kciuka do małego palca: Uzbrojeni we wszystkie pomiary możemy ruszyć do sklepu i przymierzać się do zakupu pierwszego instrumentu.

Jeśli mamy już upatrzony instrument to połowa drogi za nami. Teraz warto pomyśleć nad przydatnymi akcesoriami. Rzeczą niezbędną zdecydowanie jest pokrowiec. Będzie on stanowił nie tylko ułatwienie podczas przenoszenia instrumentu, ale również zabezpieczy go na wypadek deszczu, czy też zmian temperatur. Jeśli odkładamy gitarę po kolejnej serii ćwiczeń warto zadbać o jej bezpieczeństwo. Jeśli gitara się przewróci może nie tylko się poobijać, ale również może dojść do złamania gryfu (zwłaszcza w okolicach główki). Aby zapobiec tego typu wypadkom warto zaopatrzyć się w statyw, który świetnie zabezpieczy gitarę przez niekontrolowanym przewróceniem się.