You are currently viewing Rekuperacja – montaż i zasada działania

Rekuperacja – montaż i zasada działania

Sprawna wentylacja w domu to bardzo ważny element jego wykonania. Od sprawności tej instalacji będzie zależał komfort użytkowania budynku. Niestety w dalszym ciągu miewamy do czynienia z budynkami, w których wentylacja została wykonana niepoprawnie, a jej działanie pozostawia wiele do życzenia. W słabo wentylowanych pomieszczeniach prędzej czy później pojawi się wilgoć, która stanowi poważny problem i jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?

sprawdzony montaż rekuperacjiWentylacja, czyli wymiana zużytego powietrza na świeże, jest bardzo ważna w kontekście komfortowego użytkowania budynku. Trzeba jednak zauważyć, że wskutek nawiewania do domu czystego, świeżego powietrza tracimy niestety energię na jego ogrzanie. Jest to konieczne i w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej nie da się tego ominąć. Jedynym sposobem na oszczędność energii jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacją. Sprawdzony montaż rekuperacji pozwoli na odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza i ogrzewanie nim powietrza pobieranego z zewnątrz. Najwyższej klasy rekuperatory pozwalają nawet na ponad 90% odzysk ciepła. Taki rodzaj wentylacji spowoduje widoczne obniżenie rachunków za ogrzewanie i pomimo tego, że koszty instalacyjne nie należą do niskich, zwracają się z czasem z nawiązką. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala również uniknąć budowy kominów w domu, o ile nie planujemy posiadania kominka. Ten rodzaj wentylacji wymaga bowiem uszczelnienia domu, jeśli całość ma działać sprawnie i oszczędnie, dlatego budowanie komina może okazać się nieopłacalne. Sprawdzony montaż rekuperacji wymaga również poprowadzenia kanałów wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń. Kanały te mają średnicę minimum kilkunastu centymetrów i trudno będzie je ukryć w wykończonych już pomieszczeniach. Z tego powodu taką instalację warto rozważyć już na etapie projektowania i planowania budowy. Poprowadzenie wszystkich niezbędnych kanałów w już istniejącym budynku jest możliwe, jednak wymagać to będzie generalnego remontu i trzeba się z tym liczyć.

Dodatkową zaletą rekuperacji jest możliwość zastosowanie szczegółowej filtracji, która wyeliminuje z nawiewanego do domu powietrza kurz, pył, a nawet alergeny czy smog. Wszystko zależy od wyboru odpowiednich filtrów. Bonusem w użytkowaniu tego rodzaju wentylacji pomieszczeń jest brak uciążliwych owadów wlatujących do domu. Nawet przy zamkniętych oknach i drzwiach możemy cieszyć się świeżym powietrzem, bez nieproszonych gości.