Remont generalny – jak go przeprowadzić?

Jeżeli przygotowujesz się do generalnego remontu w swoim domu lub mieszkaniu, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Jest to poważne przedsięwzięcie logistyczne, które będzie wymagało odpowiednich zasobów finansowych i wyrozumiałości ze strony sąsiadów. Poniżej opisuje jak przygotować się do tego wyzwania.

Co jest konieczne do przeprowadzenia generalnego remontu?

tani wynajem kontenerówGłośne wiercenie, rozwalanie ścian, czy wywożenie śmieci może być dla nich bardzo nieprzyjemnym doznaniem, dlatego kluczowe jest aby prac nie prowadzić w godzinach nocnych, a przede wszystkim – poinformowanie wcześniej naszych sąsiadów o zaistniałej sytuacji. Tylko w takim przypadku możliwe będzie uniknięcie wizyt policji czy straży miejskiej na placu budowy. Kolejny krok to wynajęcie ekipy remontowej. O ile pomalowanie pokoju czy drobne prace wykończeniowe nie wymagają wynajęcia fachowca, to jeżeli zależy nam na jak najszybszym zakończeniu prac, nie można polegać na własnych siłach. Domownicy i tak zazwyczaj mają dużo pracy przy czyszczeniu mieszkania po remoncie. Oczywiście również niezbędnym elementem generalnego remontu jest sporządzenie planu. Jest to w szczególności konieczne gdy planujemy zmianę rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu, czy zakup nowych mebli. W takim przypadku trzeba sporządzić pomiary, tak aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji,w której nowe zakupiona szafa nie mieści się w przeznaczonym dla niej miejscu. W przypadku, gdy dokonujemy większych remontów w mieszkaniu, niezbędne jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń na jaego przeprowadzenie od administracji budynku. Najważniejszą jednak kwestią, o której zapomina się często przy okazji remontu, jest poradzenie sobie z problemem uprzątnięcia miejscu remontu. Gruz, kawałki materiałów budowlanych i przede wszystkim ogromne ilości pyłu i kurzu, są częstą pamiątką pozostałą po remoncie, z która muszą poradzić sobie domownicy jeszcze przed wniesieniem nowych mebli. Najlepszym wyjściem jest wynajęcie kontenera, lub więcej, w zależności od potrzeb na gruz i większe odpady. Na rynku jest wiele firm oferujących tani wynajem kontenerów, także nie powinno być z tym większych problemów. Jeżeli chodzi o posprzątanie mieszkania i przygotowanie go do montażu mebli, dobrym wyjściem będzie skorzystanie z usług firmy sprzątającej.

Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, czy przeprowadzamy remont generalny czy niewielki, będzie on zawsze związany z pewnymi niedogodnościami nie tylko dla nas, ale również dla naszych sąsiadów. Jeżeli mieszkamy w pewnym oddaleniu od innych domów, problem rozwiązuje się sam, ale jeżeli nasz dom znajduje się w gęsto zabudowanej wsi, lub mieszkamy w mieszkaniu, konieczna będzie rozmowa z sąsiadami.