You are currently viewing Tajemnice transformatorów zdradzone przez elektryka

Tajemnice transformatorów zdradzone przez elektryka

Elektryczność prądu przemiennego zmienia kierunki w postaci fali. Wejście transformatora łączy się z cewką drutu owiniętą wokół ferromagnetycznego rdzenia transformatora w kształcie pączka. Elektryczność wytwarza dodatnie pole magnetyczne, które wznosi się do jej szczytu, które zanika, gdy napięcie spada do zera w pierwszej połowie tego cyklu. Elektryczność przechodząca przez cewkę w przeciwnym kierunku wytwarza ujemne pole magnetyczne, które również zanika, gdy napięcie ponownie powraca do zera. Pola magnetyczne przechodząc przez pętlę wytwarza napięcie sygnału wyjściowego.

Zalety transformatorów toroidalnych nad innymi

najlepsze transformatory bezpieczeństwaWszystko to zaczyna się od efektu zwanego indukcją elektromagnetyczną pomiędzy dwoma przewodami biegnącymi równolegle do siebie. Jeśli jeden przewód ma zmi enne pole elektryczne ma jednocześnie tendencję do dostarczania prądu również do drugiego uzwojenia. Prowadzi to do powstania izolowanego napięcia. Tak działają najlepsze transformatory bezpieczeństwa. Dodanie ukształtowanych metalowych rdzeni sprawia, że ​​proces jest wydajny. Typowy rdzeń w kształcie litery E umożliwia przepływ strumienia magnetycznego przez rdzeń w sposób efektywny w porównaniu z pustym rdzeniem. Tutaj w grę wchodzi wydajność. Typowy rdzeń w kształcie EI może umożliwiać jedynie przepływ topnika przez laminat, który ma kształt E. Co ogranicza wydajność jednostki. Konwersja do kompletnego okrągłego pączka umożliwia jeszcze lepsze poruszanie się strumienia magnetycznego mocy. Ta okrągła jednostka w kształcie pączka nazywa się transformatorem toroidalnym. Przed zbudowaniem transformatory rdzeniowe zawierają kształt odpowiadający E i I. Uzwojenie jest owinięte wokół środkowej nogi. Dwie zewnętrzne nogi tworzą dodatkową ścieżkę strumienia magnetycznego. Ponieważ nie jest możliwe zbudowanie go z dużą precyzją, szczelina powietrzna pozostaje po złożeniu między częścią E i I nogi środkowej. Ta szczelina powietrzna zwiększa reluktancję transformatora a tym samym straty rdzenia. Przepływ strumienia magnetycznego powoduje zakłócenia elektromagnetyczne w środowisku, które zakłóca inny element, powodując zniekształcenie dźwięku. Koszt to jedyna zaleta tego typu transformatora.

Unikalne kształty transformatora toroidalnego pozwalają na krótsze cewki, zmniejszając straty rezystancyjne lub straty w uzwojeniach oraz poprawiając ogólną sprawność. Transformatory toroidalne mogą być o połowę mniejsze i lżejsze w porównaniu z innymi transformatorami do równoważnych zastosowań. Ponadto, ze względu na zakrzywiony kształt, generowane pola magnetyczne pozostają wewnątrz transformatora, co powoduje mniejsze zakłócenia w sąsiednich obwodach, a także wytwarza mniejszy szum. Te cechy sprawiają, że transformatory toroidalne są idealnym wyborem do stosowania w wysoce skoncentrowanych środowiskach, w których zniekształcenia i przepięcia mogą być krytyczne.