Uroki staromiejskich ulic

Prawie w każdym większym mieście jest dzielnica zwana Starym Miastem. Zwykle jest to rzeczywiście najstarsza część obszaru miejskiego lub jeśli w przeszłości, z powodu działań wojennych lub innych przyczyn, obszar ten został zniszczony, to jego pieczołowita rekonstrukcja. Ulice Starych Miast zwykle są wąskie, brukowane, oświetlone lampami, imitującymi gazowe. Nie rzadko na końcu takiej ulicy znajduje się tajemniczy zaułek.

Jak oświetlić ulice Starego Miasta i nie tylko?

żarówki uliczneHistorycznie rzecz ujmując, to oświetlenie ulic miejskich zmieniało się wraz z rozwojem techniki, czyli od łuczywa do lampy ledowej. Po drodze były lampy gazowe, tradycyjne lampy elektryczne, sodowe i halogenowe. Określenie zmieniającego się oświetlenia ulicznego, zmianą lamp, nie jest precyzyjne. Faktycznie w lampach elektrycznych zmieniały się żarówki uliczne, a nie całe lampy. Wręcz przeciwnie. Aby zachować urok staromiejskich uliczek, przerabiano lampy gazowe na elektryczne, a następnie wymieniano tylko żarówki. Producenci tych najnowocześniejszych, ledowych, podkreślają, że żarówki te można wkręcać do gniazd poprzedniczek. Oczywiście każdy następny system oświetlenia był lepszy od poprzedniego i to pod różnymi względami. Warto przytoczyć korzyści, jakie można uzyskać stosując w lampach ulicznych żarówki ledowe. Przede wszystkim znaczące, bo do 27W, zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie, zmniejszenie emisji CO2  do atmosfery. Wielokrotnie dłuższa żywotność żarówki, pozbawionej szkodliwych elementów, jak np. rtęć. To wszystko powoduje istotne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, a co za tym idzie oszczędności w miejskim budżecie. Równie ważne są tutaj jakość światła i szybkość zapalania żarówki. Żarówka zaczyna świecić natychmiast po włączeniu, zaś  barwa światła jest dostępna w kilku odcieniach. Dla staromiejskiego oświetlenia ulicznego, najodpowiedniejszy będzie delikatny odcień miodowy. Stylowe lampy liczne, w stylu secesyjnym, dyskretnie oświetlają uliczki starych miast i spacerowiczów.

Skoro, aby w energooszczędny sposób, oświetlić ulice miast, nie trzeba wymieniać lamp, tylko żarówki, to wystarczy zapoznać się z ofertami producentów tychże. Takie oferty znajdziemy na ich stronach internetowych, a także sklepów on-line. Jest spory wybór. Różny kształt, różna barwa i natężenie światła. Jest w czym wybierać. Służby miejskie muszą dobrze rozplanować oświetlenie ulic, aby użytkownicy czuli się bezpiecznie, a wydatki miasta na ten cel były rozsądne. Dotyczy to nie tylko uliczek starych miast, ale również głównych arterii w każdym mieście.