Wartość tanich nawozów wapiennych

Producenci zajmujący się uprawą roli, bez względu na profil tej uprawy, mamy tu na myśli zboża,ozime czy jaje, sady owocowe, pola kukurydzy, kapusty, bądź innych roślin jadalnych, w pełni zdają sobie sprawę, że podstawą sukcesu ich upraw, poza warunkami atmosferycznymi, jest poziom wartości gleby, na której tych upraw się dokonuje. Czy są to gleby zasobne w wartości odżywcze, czy też nie.

Nawóz wapienny w niskiej cenie

tanie nawozy wapiennePodłoże pod uprawy konkretnych roślin jadalnych musi spełniać określone parametry od odczynu gleby, poprzez zawartość próchnicy, jeżeli to możliwe – kompostu, obornika. Wszystkie wymienione substancje, są naturalnymi nawozami, warunkującymi doskonały wzrost i rozwój roślin. Jednakże nie każdy z uprawiających rolę ma dostęp do tych naturalnych substancji. Oczywistym jednak jest, że zawartość makroelementów i mikroelementów w podłożu, wraz ze wzrostem roślin maleje, a nawet dość szybko dochodzi do niedoboru wartości odżywczych. Wynikiem tego jest konieczność stosowania substratów mineralnych, zapełniających lukę powstałą w wartości odżywczej gleby, co powoduje brak kwitnienia, a co gorsza owocowania. Wchodząc w sezon upraw i wegetacji roślin, rolnicy przygotowują glebę pod zasiew uprawianych roślin. Jednym ze stosowanych substratów jest nawóz wapniowy, któremu towarzyszą nawozy azotowe, potasowe czy fosforowe. Inwestycja w zasilenie gleby jest dość spora, jednak aby zagwarantować odpowiednie warunki uprawom, nie musi ona na wstępie rujnować uprawiającego.Często bowiem polecający substraty, polecają tanie nawozy wapienne, których skuteczność jest równie wysoka, jak nawozów, których ceny są dwukrotnie wyższe. Substancją istotną w tej sytuacji jest wapń, jedna z wartości decydujących o sile wzrostu roślin, więc nie marka producenta jest tu najistotniejsza, a sam fakt wapnowania gruntu, w odpowiednim okresie i odpowiednim stężeniu.Oczywiście nie wszystkie uprawiane rośliny wymagają tego zabiegu, jednakże prowadzący uprawę z dużym bagażem doświadczenia podkreślają jej wartość w procesie rozwoju roślin.Wapnowanie podłoża pod zasiew dokonywany jest przed siewem na przykład zbóż, a po zabiegu tym wskazany jest okres karencji, czas, w którym zastosowany nawóz wapienny mógł jednolicie zmieszać się z gruntem pola, na którym dokona się siewu.

Ziarna, które padają na glebę bogatą w substancję odżywczą, wykazują tendencję do znacznie szybszego kiełkowania i wzrostu. Rzadziej też dochodzi do tak zwanego zamierania kiełków, przyczyną tego zjawiska są właśnie niekorzystne podłoże oraz, na co nie mają już rolnicy wpływu, niekorzystne warunki pogodowe, jak np. susza.