You are currently viewing Współpraca z firmą transportową

Współpraca z firmą transportową

Coraz więcej podmiotów gospodarczych decyduje się na podpisanie stałych umów z przedsiębiorstwami transportowymi. Chodzi zarówno o przewozy krajowe, jak i zagraniczne. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ nieustannie rośnie zapotrzebowanie na towary eksportowane do naszego kraju, a polskie produkty chętnie są kupowane przeze zagraniczne firmy. Zlecający przewóz konkretnych materiałów musi wciąć pod uwagę, że całość wykonanej usługi nie obejmuje jedynie ceny wykonania danej trasy. W grę wchodzą także różne dodatkowe opłaty.

Jak firmy transportowe obliczają fracht?

firmy transportowe frachtNa stronach internetowych wielu przedsiębiorstw spedycyjnych oraz logistycznych istnieją specjalne kalkulatory, z których pomocą możemy obliczyć, ile zapłacimy za przewóz konkretnego towaru do danego miejsca. Oczywiście na wynagrodzenie należne przewoźnikowi ma wpływ wiele różnych czynników. Przede wszystkim brać należy pod uwagę: długość trasy, trudność jej pokonania, wielość oraz ciężar towaru. Bywa, że poszczególne firmy transportowe fracht obliczają w odmienny sposób. Należy więc przede wszystkim bardzo dokładnie przeczytać i przeanalizować umowę, którą podpisujemy z dostawcą. To właśnie w tym dokumencie powinny znaleźć się wszelkie dokładne ustalenia oraz kwoty, jakie będą nas obowiązywały. Istotny jest także czas wypłacania frachtu. Zazwyczaj przewoźnik otrzymuje wynagrodzenie dopiero po dostarczeniu towaru pod wskazany adres. Czas na wypłacenie takiej należności bywa ustalany indywidualnie, ale nie powinien przekraczać 60 dni od dnia wykonania usługi. Bardzo rzadko opłata za przewóz większej liczby towarów jest pobierana z góry. Chodzi przede wszystkim o kwestie zabezpieczanie przesyłek. Stawki frachtowe są ponadto nieco inaczej obliczane w zależności od wybranego środka transportu oraz trasy, jaka ma być wykonana. Mogą obejmować także dodatkowe usługi, np. opłaty celne. Bardzo istotne jest także określenie w umowie z przewoźnikiem zasad postępowania w razie uszkodzenia towaru lub jego całkowitego zniszczenia. Najważniejsze jest zatem ustalenie przejrzystych zasad oraz ich odpowiednie zapisanie w podpisanym dokumencie.

Polscy przewoźnicy proponują nam bardzo wiele usług dotyczących krajowego i międzynarodowego przewozu towarów. Czasami wszystko wydaje nam się bardzo skomplikowane, ale zapewniam, że umowy są napisane przeważnie bardzo precyzyjnie. W przypadku stałej współpracy warto wybrać firmę transportową posiadającą sprawdzoną reputację na rynku i dysponującą dużą liczbą kierowców oraz pojazdów. W dodatku największe przedsiębiorstwa mogą nam zaproponować tanie, a jednocześnie bezpieczne przewozy wieloma kanałami.