Zastosowanie sitodruku w przedsiębiorstwach

Technik znakowania dostępnych dla każdego przemysłu jest kilka, jednak jedną z najprostszych i najbardziej dostępnych jest sitodruk. Firmy mogą posiadać w swoim wyposażeniu własną drukarkę lub zlecać to poszczególnym firmom zewnętrznym. Metoda sitodruku miała swój początek już bardzo dawno, dlatego z czasem dzięki rozwojowi technologicznemu jest coraz bardziej precyzyjna.

Doskonały sitodruk w przemyśle

sitodruk - maszyny przemysłoweDrukowanie jedno- oraz wielobarwne w formatach bardzo dużych oraz małych jest możliwe właśnie dzięki sitodrukowi. Druk możliwy jest na papierze, tekturze, folii czy na tworzywach sztucznych, dlatego ma bardzo szerokie zastosowaniu w wielu branżach. Może być stosowany w przemyśle spożywczym, samochodowym, firmach wytwarzających opakowania czy branży odzieżowej albo reklamowej. Sitodruk jest bardzo uniwersalną metoda, dlatego znalazł szerokie zastosowanie. Znakowanie poprzez niego może być możliwe praktycznie na każdym materiale. Jego trwałość jest bardzo wysoka mimo dużej eksploatacji, promieniowania UV, wilgoci czy innych uszkodzeń mechanicznych chociażby poprzez pranie. Poprzez ten rodzaj druku można uzyskać bardzo wyraziste i nasycone barwy mimo stosunkowo niskiej ceny. Poniesione koszty są niskie przy wytwarzaniu dużej partii produktów, jak i przy pojedynczych egzemplarzach. Jeśli chodzi o sitodruk – maszyny przemysłowe mogą być automatyczne lub ręczne, dlatego wybór zależy od ilości wykonywanych etykiet czy innych. Sam druk polega na nałożeniu szablonu na drobną siatkę tkaną, metalową czy wykonaną z włókien syntetycznych. Odbitka wykonywana jest dzięki przetłoczeniu farby przez matrycę. Istnieje kilka sposobów na wykonanie szablonów. Jednym z nich jest ręczne nanoszenie roztworu, który zasycha i tworzy nieprzepuszczalną warstwę. Kolejnym jest rysunek tuszem albo kredką litograficzną, szablony wycinane z papieru lub folii czy dzięki emulsjom światłoczułym. Jeśli chodzi o te ostatnie, to siatka powlekana jest emulsją, która po wyschnięciu zostaje poddana naświetlaniu stykowo w kopiogramie. Farby sitodrukowe rozdziela się na dwa rodzaje: wodne i plastizolowe. Wodne są bezwonne i nie zawierają PVC. Jednak drukarnie bardzo często decydują się na zastosowanie mieszanki obu farb zapewniają wysoką odporność na różne czynniki szkodliwe.

Wydajna i tania metoda jaką jest sitodruk wykorzystywana już była przez wiele ludzi kilkadziesiąt lat temu. Jest metodą odporną i dzięki niej znakowanie na różnego rodzaju produktach jest wysoce trwała. Zastosowanie znalazła w wielu branżach przemysłowych, dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na samodzielne druki poprzez własne maszyny drukujące.